kontakty |
720 179 883
|
e-mail
|
157731402
|
H.I.D.
|
Help in Danger
Dukelská 355/2
289 23 Milovice
|
|
www.banat.cz
|
fotogalerie |
akce: humanitární a zdravotnická pomoc českým obyvatelům Banátu
termín: 28. 1. - 4. 2. 2006
autor: Dan Valíček , Ivo Dokoupil
úvodní stránky projektu
akci podporují:
Zpráva o působení v českých vesnicích v oblasti rumunského Banátu 28.1. - 7.2. 2006:
České vesnice leží v nejjižnějších výběžcích Karpat poblíž hranice ze Srbskem.
České vesnice:
GERNÍK 525 obyvatel - navštíveno
SVATÁ HELENA 540 obyvatel - navštíveno
ROVENSKO 120 obyvatel - nenavštíveno
ŠUMICE 190 obyvatel - nenavštíveno
EIBENTÁL 302 obyvatel - navštíveno
BIGAR 254 obyvatel - navštíveno
Počty obyvatel jsou orientační.(neexistuje přesná evidence)
Zdravotní situace:
V českých vesnicích v oblasti Banátu v současné době nepůsobí žádný lékař ani jiný zdravotní personál. Vzhledem ke zdravotnické krizi v Rumunsku a organizační neschopnosti je tato situace neřešitelná. Odhad možné změny je v horizontu pěti let.Ve vesnicích nelze koupit ani volně prodejná léčiva.
Spádové nemocnice se nachází ve městech:
Nová Moldava, Rešica,Temešvár, Božovice (dle informací má dojít ke zrušení bez náhrady v březnu 2006) Doprava minimálně 3hodiny vozem. (vlastní jen velmi málo obyvatel.Doprava jen terénními auty)
Místní obyvatelé často nemají žádné zdravotní pojištění, jelikož po většinu života pracovali v zemědělství a to rumunský stát neuznává. Takže se nachází v situaci kdy mají problém finančně pokrýt základní životní potřeby. Základní důchod většiny obyvatel je 1.000.000 Leu = 1 denní hospitalizace při nekomplikovaném onemocnění.
Ve zdravotnických zařízení vládne celoplošná korupce pacient musí podplácet i za změření tlaku = 100.000Leu. Pokud-li pacient předem nezaplatí zůstává bez povšimnutí.
Lékaři se s uplácením netajili ani před námi a pacienty. Považují to za normální a legální způsob odměny za péči nedosahující ani základní úrovně. Léky jsou pacienty hrazeny v plné výši, oproti českému trhu průměrně o 40% vyšší cena. Lékaři nedávají pacientům zprávy o vyšetřeních a nálezech pokud tučně nezaplatí (není je možné ani dohledat) což je vzhledem k finanční situaci nereálné. Obvodní lékaři nevedou zdrav. karty pacientů ani záznamy o očkování. Jediné dokumenty jsou potvrzení o zaplacení měsíčního paušálu za evidenci. Následkem je absolutní zmatek a nemožnost dohledat jakékoliv záznamy.
Lékaři nepoučují pacienty o dávkování léčiv o onemocněních atd. Tím pádem dochází bud to k předávkování pacientu nebo velmi častému nesprávnému užívání, které vede ke zhoršení celkového zdravotního stavu.
Velmi často si obyvatelé léčiva vyměňují mezi sebou aniž by věděli jak a na co se užívají. Sdělili nám, že to prý sousedům pomáhá a jim je taky špatně na lékaře nemají fin. prostředky a tak si musí pomoci sami.
Našli jsme i cytostatika, které dostala paní od sousedky a užívala je po dobu 1 roku v domnění, že jsou to léky na ředění krve. Každý 3 obyvatel užívá antibiotika minimálně 8 měsíců v domnění,že jde o analgetika. 95% obyvatel užívá léky, které jim poradili sousedé a přitom jde o léčiva na lékařský předpis, které nesmí pacienti užívat bez dohledu lékaře.
Při prohlídkách bylo odebráno 356 balení proexpirovaných léčiv různých lékových skupin převážně ATB,Analgetika a Antihypertenziva. Dále bylo odebráno 187 balení léčiv, které nebyli naordinovány lékařem a ohrožovaly zdravotní stav pacientů. Jednalo se z 80% o léčiva volně neprodejná. ATB, Analgetika, Sedativa, Cytostatika.
Nejdéle proexpirované léčivo byl nitroglicerin tbl. z roku 1989 užívané á 1 tbl. denně údajně na žaludeční vředy.
Za 7 denní působení ve vesnicích bylo ošetřeno 173 obyvatel
Z 74% se jednalo o obyvatele nad 58 let.
Většina obyvatel má sdružená onemocnění.
Nejčastěji se vyskytující zdravotní problémy:
Akutní infekce 47 obyvatel
Hypertenzní krize 36 obyvatel
Astma bronchiale 12 obyvatel
Intoxikace léčivy 7 obyvatel
Gastroduodenální ulcery 36 obyvatel
Imobilní pacienti 22
Inkontinentní 8 pac
Neošetřené fraktury převážně krčky 7
Otevřené chronické rány 6
90% pacientu nemá základní znalosti o dávkování a postupech při léčbě onemocnění
Francouzské hole dostalo 24 pacientů
47% pacientů není schopno si finančně uhradit Léčiva.
Spotřebovaná léčiva v hodnotě 31 299,- Kč
Ostatní zdrav materiál v hodnotě 9 637,- Kč
celkové náklady na tuto cestu (doprava, dálniční poplatky apod.) činily cca 22 000,- z čehož 3500.- byli jednorázové investice ještě v ČR - upevňovací materiál na náklad, balicí prostředky apod.
V případě zájmu o finanční nebo materiální podporu toho projektu nás kontaktujte
na tel: 607 939 778 nebo e-mailem: dan@hid.cz
| |